2020. június 15., hétfő

Kedvenc helyem a városban (Bloggerképző 9. napi kihívás)


Hogy mi a kedvenc helyem a városban? Oh, erre nagyon nehéz válaszolni, mert csak a kilencedik kerületben három is van. Az első és legfontosabb a Boráros tértől a Nemzeti színházig vezető Duna- part. (Akkor sétálok arra, ha szomorú vagyok, mert a víz, a folyó gyógyítja a letargiás lelket). Második a Ráday utca a maga multikulturalitásával, kis vendéglőivel (Ezen az utcán megyek többek között a Régi könyvek nevű Antikváriumba egy- egy megrendelt könyvemért). A harmadik a Ferenc- tér (oda akkor veszem az irányt, ha parkba vágyom, de nincs erőm a Nemzetiig elslattyogni).
A Boráros tértől a Nemzeti színházig vezető allée akkor a legvonzóbb, ha párás az idő, vagy épp naplementekor. Meg-megállok hébe-hóba , könyökölve nézem az óriási hajókat, uszályokat.  S a sétány végén a Duna- kanyarban gyönyörködöm (mindig tervezem, hogy egyszer majd lefestem).
Majd a lépcsőn felcaptatok, megyek a Nemzeti színház ékszerdobozos épületéhez, ahol fél szemmel rásandítok, hogy mi lesz a színház repertoárjában (mit játszanak), majd helyet foglalok az elálló kisujjú Gobbi Hilda - szobor melletti széken, s el- elnézem a vadkacsákat az előttünk lévő tóban ( a vadkacsák minden fontosabb utaimon társamul szegődnek, kvázi szimbólumok az életemben- mindig megfogadom, hogy újra elolvasom Ibsen Vadkacsáját).
Idén a corona- vírus alatt a férjemmel sétálva a spirituális Zikkurat (Mezopotámiai templom) került az utunkba a bonsai stílusú fák mellett , s invitált minket hívogatólag, hogy sétáljunk fel rajta. A férjemet szem elől tévesztve néha kétségbe esetten kiáltottam fel, de végül csak felértem, ám a csúcsán kiábrándító kép fogadott : fiatalok füves cigit szívtak ott. Ám ha velem tartasz a szúfi spirituális utamon, remélem te nem kedvedtlenedsz el, nyájas olvasó! (A spirituális könyv címe: Le livre des convennces du disicple, melyet bizonyos Omar Van Den Broeck fordított arabról franciára).
A Zikkuraton való sétám első etapja a könyv első öt fejezetéhez hasonlítandó: a szerző óva inti tanulót minden bűntől, miután megbánta a rossz cselekedeteit, így a nyelv bűneitől is, lett légyen az hazugság, vulgáris nyelvhasználat vagy csak egyszerű fecsegés. Az út végét az állapot jellemzi, mikor jobban szeretjük az éhséget a jóllakottságtól- böjtölni van kedvünk.
A Zikkuraton való második állomásom a könyv hatodiktól a tizedik fejezetéhez köthető: az istenkereséshez , mely a meditáción keresztül ahhoz az igényig vezet, hogy a pénteki imán részt vegyünk.
A hamadik, utolsó szakasza az építménynek a könyv hátra lévő részeire emlékeztet: a tizediktől a tizenyolcadik fejezetig bezárólag. A lustaság és a türelmetlenség csapdáit kiküszöbölve , jobb esetben csodákkal kísérve, a spirituális tanítómesterünk segítségével még a depresszióból is kikecmereghetünk!

2020. június 9., kedd

Korona- rend (Bloggerképző, 4. napi kihívás)

A Coronavírus ideje alatt is lehet napirendet tartani. Ebben segítenek az Imák
Először   a hajnali ima ideje jön el (arabul fedzsr). Ilyenkor két rakát imádkozunk. A Ramadáni böjtkor ez előtt pár perccel lehetett még enni-inni, ezután estig nem.
Ezután jön a déli ima (arabul zuhur). Ez négy rakából, meghajlásból áll.
A délutáni imát arabul aszr- nak mondják. Ez szintén négy leborulás.
A naplementi imát pedig maghribnak. Ez három raka.
Végül a sort az esti ima, az isa zárja.
Ha valakinek ez nem volna elég, jönnek a szorgalmi imák, a szunnák.
Az imák előtt be kell mosakodni: kezünket- lábunkat háromszor megmosni, s egszer az arcunkat, s orrunkat- szánkat háromszor kiöblíteni. .
De dr. Müller Cecília tisztifőorvos asszonynak a járvány aktuális napi beszámolója is keretet ad a napnak.

Barátok, hol vagyok? (Bloggerképző 11. napi kihívás)

A coronavírus alatt változott a baráti társaságom.
Igen, két nem muszlim barátnőmtől is meg kellett válnom, A Koránban benne van, hogy muszlim nőknek csak muszlim barátaik lehetnek, különösen ami a legjobb barátnőket illeti.
Az egyik nem muszlim  exbarátnőm azt hitte, meg akartam sérteni, holott ez nem állt szándékomban, s Allahnál a szándék számít.
Az egyik muzulmán barátnőmnek, Évinek segítettem: szóltam neki, hogy  egy török segélyszervezet a hívőknek élelmiszert oszt. Másfelől neki adtam a fekete alkalmi nadrágomat, amit kihíztam. Sajnos szüksége van rá, mert a férjét gyászolandó egy évégig feketében jár. S aki egy porszemnyi jót cselekszik, visszakapja azt: kaptam Évától egy szép blúzt. S évekkel ezelőtt nekiadtam Lévai Katalin: Anna Karenyina lánya c. könyvét, s most a barátnőm Vaszary Gábor: Ő című regényét rendelte meg nekem, s el is olvastam. 
A másik muszlim barátnőmnek majd szólok, ha a telefonom halaódik. Ő megcsináltatja, s megveszi. S a fiai is jönnek, mint minden nyáron. Insha Allah... 

Korona-kapcsolat (Bloggerképző, 13. napi kihívás)

Alhamdullillah, a férjem szerint is jó volt a kapcsolatunk a coronavírus alatt.
Ez elsősorban a Korán és a szunna ösztönszerű követésének köszönhető. A Próféta (Mohammed, béke legyen vele) is besegített  a feleségeinek a háztartásba, pl. maga mosta a saját ingét). 
A férjem is besegített a házimunkába. Így például mikor a tavaszi nagytakarítást végeztem, ő pókhálózott le. S finomakat főzött (
pl. gránátalmás csirkét).
De a kapcsolatunk minősége is javult, többek között dr. Mészáros Ádám párterapeuta ingyenesen letölthető írása miatt. Már nem volt elfejlődés nálunk: a párom megmutatta nekem a földrajz tantárgyból készült PPT-it (Argentínáról én is készítettem egyet), s mivel francia szakos tanárnő vagyok, ezért meghallgattam az online franciaóráit is.
Viszont a közös élmények közelebb hoztak minket egymáshoz (társasjátékoztunk, kerti partyztunk, tollasoztunk, túráztunk is együtt). 
Eleinte zavaró volt, hogy látta, amint tornázom s szépítkezem, de a járvány múlásával ő elment geolokációs játékozni, s ezeket a tevékenységeimet akkor végeztem.
Alkalmazkodás, alkalmazkodás kell, s tolerancia. 

2020. június 4., csütörtök

Otthonka divat (Bloggerképző, 12. napi kihívás)

Vége az alvó cuccban való otthonlétnek! Felöltözöm normálisan ezentúl!
Attól, hogy muszlim vagyok, én is ugyanúgy elhagytam magam a coronavírus idején, mint mások, nem muzulmánok... Az alvó pólómban voltam otthon napközben (+ bugyiban), mígnem egy szép napon a szomszédasszonyok be- benézegettek  a függöny résén, s elegem lett. (Már csak a megnyirbált tekintélyem visszaszerzése miatt is)
Hej, nem hiába mondja Allah, hogy a nők szépen legyenek felöltözve otthon, hogy a férjüknek tessenek!
Otthoni ruháim ezentúl:
1. Általában: Ruha ( nem nadrág, mert Allah megátkozta azokat a nőket, akik úgy néznek ki, mint a férfiak. De semmi kendő!
2 Azokon a napokon: Ruha + smink (azért smink, mert akkor nem kell lemosni sem a festéket, sem a körömlakkot az imához, mert akkor nem kell imádkozni)
3. Főzéshez: Ruha + otthonka- anyósomnál talátam, bár nem olyan klasszikus, az mamának volt, de a halálakor kidobták azokat az "SZTK". ruhadarabokat az unokahúgomék - vagy farmerkötény, amit az unokatestvéremmel varratok használt farmerből
4. Imádkozához: abaya, bokáigérő ruha + kendő. 
Tehát holnaptól! (insha Allah).

A nap képe (Blogger képző, 1. napi kihívás)

A korona- vírus nikábos  nőt csinált belőlem!
A muszlim nőknek az apjuk és a testvéreik kivételével, minden férfi előtt otthonukban is, ám az utcára kilépve minden járókelő előtt hosszú, bokáig érő ruhában és kendőben kell járniuk. (Na, jó, pl. Törökországban a bő farmer + kendő + bő blúz is megengedett, s eleddig így öltözködtem én is, de a coronavírussal Allah megmutatta, hogy mi lenne a helyes, azaz móresre tanított engem).
Nézzük először a muszlim nők ruháinak a színét!
Algériában fehér, Szaúd- Arábiában pl. fekete, Afganistánban kék vagy barna,  míg Törökországban tarka- barka a " módi". 
De tegyünk rendet a muszlim nők ruháinak a típusaiban is!
1. CSADOR (a szó perzsa eredetű, így főleg Iránban használják). Szabását tekintve igen egyszerű: egy félkör alakú lepel, aminek sem gomja,sem nyaka nincs, viselője magára tekeri, maga előtt összefogja, és egyfajta köpenyként használja akármilyen lengébb öltözetének eltakarására. 
2. BURKA: olyan egészalakos lepel, ami eltakarja a nőt a feje búbjától egészen a talpáig, nem hagyva szabadon még a szemet sem. 
3. NIKÁB: az arcot szabado hagyó öltözék- kendő kombináció mellett az illető nő egy ruhadarabot köt az arca elé. 
Tehát ruha4 kendő + FFP 2- es coronavírus elleni maszk= nikáb! Nikábos nő lettem. (Mohamed próféta feleségei eltakarták az arcukat, s igazság szerin a muszlim nőknek őket illenék követni.) S még mondják, hogy Allahnak nincs humora...

Mit fogok elsőként tenni, ha véget ér? (Bloggerképző, 6. napi kihívás)

Ma megfogalmazódott bennem, hogy mit fogok tenni először, ha a koronavírus véget ér.
A Koránban benne foglaltatik , hogy a rokonokkal való kapcsolat tartás meghosszabítja az életet, főleg a rokonokhoz való utazás.
S mivel az is írva vagyon, hogy elsősorban az édesanyákat kell szeretni, aztán rögtön az édesapákat, ezért először, haza, a fekete kerámiájáról, és a tejiparáról (pl. nádudvari túró) híres Nádudvarra (Hajdú- Bihar megye) veszem az irányt.
S mivel Garry Chapmmann híres pszichológus szerint a szeretetnek az együtt töltött minőségi időn kívül az ajándék a másik alap pillére, ezért nem fogok üres kézzel beállítani: anyunak egy egyszerűbb hajkreppelőt és egy öregségi foltok ellen való szappant szándékozom vinni, az öcsémnek, aki szerfölött kíváncsi a pakisztáni konyhára, egy zacskó  csípős pakisztáni kebabot. 
S a betegeket meg kell látogatni, ezért a gyengélkedő unokanővéremet is meglátogatom, s viszek neki egy L'Oreál ránctalanító krémet. S meg fogom kérni, hogy varrjon nekem hasznlaton kívüli farmernadrágokból egy kötényt, s a perzsa  kandúrmacskámnak egy zöld  bársonyszoknyámból egy nadrágot, amit az állat visel majd a tizedik születésnapján való fotózáson (profi állatfotóshoz  visszük el,akihez már a rangidős nősténycicánkat elvittük, s jól sikerültek a fotók). S egy sötét , évek óta meglévő vastag anyagból egy alkalmi blúzt közösen is megvarrnánk  .nekem. Ugyanis varrónő unokatesóm értékeli a szakmájában tett kísérleteimet, erőfeszítéseimet (az Afrikai Szabóságban szinte önállóan varrtam már géppel egy afrisálat, mely jól sikeredett, s amiről készült fotót Gizka is látta, s elismerően nyilatkozott róla). 
Remélem, tervem sikerülni fog, mert a cukorbetegség már krónikus hasmenéssel párosul nálam. S még nem szándékozom meghalni...